Ako postupovať pri výbere skla do okien

Ako postupovať pri výbere skla do okien

Výber skla do okien je v súčasnosti oveľa zložitejšia záležitosť ako v minulosti. Vzhľadom k tomu, že nákup okien je spojený s nemalou investíciou a súčasný trh je nabitý veľkým množstvom skiel, ktoré okrem svetelnej priestupnosti a tepelnoizolačných vlastností ponúkajú množstvo rôznych funkčných aj estetických vlastností, oplatí sa výber zasklenia nepodceniť. Na rozdiel od minulosti, keď sa pri výbere zasklenia riešila väčšinou iba voľba medzi dvojsklom a trojsklom, dnes do procesu výberu vstupujú aj rôzne zaujímavé benefity skla. Súčasné inovatívne technológie výroby posunuli sklo na pozíciu stavebného materiálu, ktorému sa v rámci projektu oplatí venovať patričnú pozornosť.


Investícia do moderných skiel znamená výrazné zvýšenie užívateľského komfortu a súčasne aj nemalé úspory nákladov na energie v procese využívania stavieb.


Poraďte sa s odborníkmi – čím skôr, tým lepšie

GLASORA má sklo pre každý váš projekt – využite preto možnosť konzultácií s odborníkmi z nášho tímu a už v počiatočných fázach projektu sa nechajte inšpirovať informáciami o tom, čo všetko vlastne dokáže sklo. Možno budete prekvapení tým, koľko svetla, tepla a pohody – a súčasne aj úspor energií – môže interiéru poskytnúť zasklenie s vhodne zvolenými vlastnosťami, veľkosťou a umiestnením. Preto je dobré zoznámiť sa s možnými výhodami a nevýhodami rôznych typov skiel a ich kombinácií už v počiatočnej fáze plánovania projektu, aby ponúkané vlastnosti zasklenia mohol vziať do úvahy architekt už pri prvom návrhu architektonického riešenia stavby. Znalosti parametrov a možností využitia inovatívnych vlastností skiel môžu ovplyvniť návrh umiestnenia zasklenia podľa svetových strán aj veľkosť sklenených plôch tak, aby sa maximalizovala energetická účinnosť a užívateľský komfort a rozšírili sa dizajnové možnosti stavby.

Čo všetko je dôležité pri výbere skla

Aby voľba zasklenia bola čo najefektívnejšia, je vhodné na úvod si ujasniť všetky potreby a predstavy o užívateľskom komforte a vziať do úvahy aj umiestnenie a dispozície stavby. Nasledujúce body sú inšpiráciou – čo všetko by ste mali zvážiť pred konzultáciou s odborníkom, ktorý podľa vašich potrieb a parametrov pripravovaného projektu môže odporučiť najoptimálnejšie typy skla tak, aby zasklenie čo najviac spĺňalo vaše požiadavky na funkčnosť, estetiku i ekonomiku.

Umiestnenie budovy

Orientácia budovy podľa svetových strán a podnebie ovplyvňuje potrebu protislnečnej ochrany, úroveň tepelnoizolačných vlastností, prípadne aj samotné umiestnenie a veľkosť zasklenia.

Požiadavky na ochranu proti hluku

Hlučnosť prostredia v bezprostrednom okolí stavby je možné vyriešiť použitím protihlukových skiel (napríklad SGG STADIP SILENCE), ktoré minimalizujú prienik hluku zasklením, takže aj v interiéroch budov stojacich v hlučnom prostredí vznikne prostredie bez rušivého hluku. Ak bývate v blízkosti rušnej ulice, železničnej trate, letiska, športoviska, detského ihriska či iného zdroja hluku, mali by ste uvažovať o využití zvukovoizolačného skla. Prípadnú potrebu ochrany proti hluku je potrebné zvážiť v úvodnej fáze plánovania zasklenia, pretože okná so zvukovoizolačným sklom, ktoré je hrubšie, vyžadujú väčšiu hĺbku rámov a masívnejšie steny. Preto je nutné potrebu protihlukového zasklenia riešiť už vo fáze projektu.

Energetická účinnosť

Tepelnoizolačné vlastnosti skla sú asi najsledovanejším parametrom zasklenia. Miera schopnosti zasklenia neprepúšťať teplo z vykurovaného interiéru smerom von tým, že ho odrazí späť do miestnosti – definovaná súčiniteľom prestupu tepla zasklením Ug (W/m²K) – je dôležitá pre určenie energetickej účinnosti zasklenia. Ug však nie je všetko – na celkovú energetickú účinnosť okien majú vplyv aj ďalšie vlastnosti skla, ktoré je potrebné pri výbere zvážiť.

Tepelná izolácia

Inovatívne sklá s transparentnými kovovými povlakmi od Saint-Gobain Glass používané pri výrobe tepelnoizolačných dvojskiel a trojskiel umožňujú excelentné výsledky nielen v oblasti tepelnej izolácie (napríklad tepelnoizolačné trojsklo SGG CLIMATOP XN), ale poskytujú aj ďalšie benefity, ktoré prispievajú k energetickej účinnosti.

Využitie solárnych ziskov

Pomocou takzvaných solárnych ziskov sa na zvýšenie teploty v interiéroch využívajú sklá s vysokým solárnym faktorom (napríklad SGG COOL-LITE SKN 183), takže na severnej či západnej strane budov je možné znížiť spotrebu energií na vykurovanie tým, že časť tepla sa získa zo slnečného žiarenia zadarmo.


Solárny faktor g – súčiniteľ prestupu tepelného slnečného žiarenia vyjadruje, koľko percent slnečnej energie sklo prepustí do interiéru. Tento parameter rozhoduje o tom, či sklo zabezpečuje zvýšenie alebo zníženie teploty v interiéri – podľa potreby.


Ochrana proti slnečnému žiareniu

Na južnej strane budov a na miestach vystavených extrémnemu slnečnému žiareniu je vhodné využiť na ochranu pred prehrievaním interiérov špeciálne protislnečné sklá s čo najnižším solárnym faktorom (napríklad SGG COOL-LITE XTREME 70/33). Transparentné strieborné povlaky protislnečného skla minimalizujú prestup slnečného žiarenia do interiéru, takže zabezpečujú príjemnú klímu aj bez externého tienenia či klimatizácie.

Svetelná priestupnosť

K energetickej účinnosti zasklenia prispieva aj svetelná priestupnosť LT, ktorá definuje množstvo svetla, ktoré sklo prepustí do interiéru. Sklo s vysokou svetelnou priestupnosťou (napríklad SGG ECLAZ)  zaplavuje interiér prirodzeným denným svetlom, čo prispieva k úsporám nákladov na umelé osvetlenie.

Požiadavky na bezpečnosť

Špeciálne bezpečnostné sklá ponúkajú aj rôzne formy a úrovne bezpečnostných vlastností. Tepelne tvrdené (kalené) sklo SGG SECURIT (ESG) poskytuje vyššiu odolnosť proti nárazu aj voči teplotnému šoku. Niekoľko úrovní bezpečnostných vlastností od ochrany osôb po ochranu majetku poskytujú vrstvené bezpečnostné sklá s bezpečnostnou fóliou (VSG) SGG STADIP, kalené vrstvené bezpečnostné sklá SGG SECURIT-STADIP a protipožiarne sklá. V prípade potreby bezpečnostných vlastností zasklenia je konzultácia s odborníkom nevyhnutná.

Individuálne potreby

Ponuka GLASORA uspokojí požiadavky aj tých najnáročnejších architektonických projektov a interiérového dizajnu. Ak sa s nami podelíte o svoju predstavu, radi vám odporučíme vhodné sklo pre každú časť vášho projektu. Okrem tepelnoizolačných, protislnečných, zvukovoizolačných, bezpečnostnýchprotipožiarnych skiel ponúkame aj interiérové sklášpeciálne sklá (nízkouhlíkové sklo a sklo na ochranu pred kolíziami s vtáctvom).

Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, čo dokáže sklo, kontaktujte odborníkov z obchodného tímu GLASORA a poraďte sa s nimi o tom, aké výhody by správne zvolené sklo mohlo priniesť do vášho bývania či podnikania.


Zdielať článok: